Beheerd door Perco Ltd · 71–75 Shelton Street, Covent Garden, London, WC2H 9JQ, United Kingdom · Bestellingen & producthulp: hello@gettidycents.com · Partnerschappen & zakelijk: inf@perco.world

Aanbetaling-calculator

Hoeveel aanbetaling vraag ik bij een grote order?

Minstens genoeg om de kosten te dekken die jij betaalt voordat de klant betaalt, min de kas die je boven je reserve kunt missen. Voor de voorbeeldorder van US$ 30.000 met US$ 21.000 aan kosten vooraf is dat 20% (US$ 6.000). Zonder aanbetaling zou de kas dalen tot US$ 4.000.

Advies over aanbetalingen geeft meestal een bandbreedte en zegt ‘het hangt af van je branche’. Het getal dat jouw bedrijf echt nodig heeft volgt uit drie cijfers: wat je moet uitgeven voordat je betaald wordt, hoeveel kas je kunt missen en waar je veiligheidsgrens ligt. Deze pagina vindt de kleinste aanbetaling die werkt en zet elk ander percentage ernaast.

KrapVraag minstens 20% (US$ 6.000). Daaronder duwt deze order je kas onder je reserve.

Minimale veilige aanbetaling20% · US$ 6.000naar boven afgerond op een heel procent; houdt de kas op of boven je reserve
Aanbetaling die al je kosten dekt70% · US$ 21.000je financiert de klus nooit met je eigen kas
Laagste kas zonder aanbetalingUS$ 4.000kas − kosten vooraf; je reserve is US$ 10.000
Laagste kas bij de minimale aanbetalingUS$ 10.000terwijl je op het restant wacht
Kosten van wachten op betalingUS$ 414,25 → US$ 295,89geen aanbetaling → minimale aanbetaling, over 60 dagen tegen 12,0%
Marge op de orderUS$ 9.000orderwaarde − kosten vooraf
Alle aanbetalingen naast elkaar
AanbetalingBedragLaagste kasTen opzichte van reserve
0%US$ 0US$ 4.000US$ -6.000
10%US$ 3.000US$ 7.000US$ -3.000
20%US$ 6.000US$ 10.000US$ 0
25%US$ 7.500US$ 11.500+US$ 1.500
30%US$ 9.000US$ 13.000+US$ 3.000
40%US$ 12.000US$ 16.000+US$ 6.000
50%US$ 15.000US$ 19.000+US$ 9.000
100%US$ 30.000US$ 34.000+US$ 24.000

Draait in je browser met vaste, geteste formules — dezelfde exacte rekenkunde als de Business X-Ray. Niets wat je invult wordt verstuurd of opgeslagen.

Eén vraag beantwoord. Er wachten er nog acht.

Deze pagina test één ding met een paar maandcijfers. De Business Decision X-Ray haalt je hele bedrijf door dezelfde rekenmotor, dag voor dag: negen tests, het exacte breekpunt, de kleinste reparatie en een gedateerd actieplan. Open demo van alle onderdelen, zonder aanmelding.

Zo werkt deze calculator

Terwijl je aan de order werkt, daalt je kas met de kosten vooraf en stijgt hij met de aanbetaling. Het laagste punt is kas − kosten vooraf + aanbetaling. De minimale veilige aanbetaling is de kleinste die dat laagste punt op of boven je reserve houdt: kosten vooraf − (kas − reserve), nooit minder dan nul. Die wordt naar boven afgerond op het volgende hele procent, zodat het een getal is dat je in een offerte kunt zetten.

De aanbetaling die ‘al je kosten dekt’ is kosten vooraf ÷ orderwaarde: op dat niveau financiert de klant de klus, niet je banksaldo. Daartussen ligt een onderhandeling, en de tabel laat precies zien wat elke stap je aan kas kost.

De formule

Minimale aanbetaling = max(0, kosten vooraf − (kas − reserve)).

Minimale aanbetaling % = minimale aanbetaling ÷ orderwaarde, naar boven afgerond op een heel procent.

Kosten van wachten = (kosten vooraf − aanbetaling) × wat geld je kost × dagen ÷ 365.

Rekenvoorbeeld

Het voorbeeldbedrijf heeft US$ 30.000 aan werk liggen en moet US$ 21.000 uitgeven voordat de klant het restant over 60 dagen betaalt. Zonder aanbetaling zou de kas dalen tot US$ 4.000 — onder de reserve. Een aanbetaling van 20% (US$ 6.000) houdt de reserve intact. Wie 70% vraagt, laat de klant elke cent van de kosten vooraf financieren.

Wat deze calculator niet doet

  • Hij gaat ervan uit dat de kosten vooraf betaald worden voordat er een restant binnenkomt, en van één restantbetaling. Betaling in termijnen kun je doorrekenen in de test Dealveiligheid van de Business X-Ray.
  • Andere rekeningen die in dezelfde weken vallen zitten er niet in — het volledige kasverloop is het werk van de X-Ray.
  • Wettelijke grenzen voor aanbetalingen in jouw land of branche worden niet gecontroleerd.

Veelgestelde vragen

Wat is een normaal aanbetalingspercentage?

Gevraagde aanbetalingen verschillen sterk per branche, en in sommige landen en sectoren gelden wettelijke grenzen voor aanbetalingen bij werk voor consumenten — controleer wat voor jou geldt. Deze calculator vervangt die regels niet; hij vertelt je wat je eigen kas nodig heeft, zodat je weet aan welke kant van je bandbreedte je moet vragen.

Moet de aanbetaling het materiaal dekken?

Minstens moet hij dekken wat je kas niet kan dragen. De regel ‘dekt al je kosten’ toont de aanbetaling waarbij je niet langer je eigen geld aan de klant uitleent.

Wat als de klant geen aanbetaling wil doen?

Kijk naar de kolom laagste kas bij 0%. Ligt die onder je reserve, dan kies je tussen betaling in termijnen, een kleinere order, financiering of nee zeggen — de tabel toont het kaseffect van elk aanbetalingsniveau, zodat je een alternatief kunt aanbieden.

Maken de kosten van wachten uit bij één order?

Meestal zijn ze klein naast de marge. Ze tellen als de termijn lang is en de order groot ten opzichte van je kas — en ze lopen op over elke klus die je zelf financiert.

Verwante beslissingen

Formules gecontroleerd op 26 september 2026